Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Jižní Afrika - dovolená na farmě Loskop

Lovecká farma uprostřed divukrásné savany a buše. Stylové ubytování s rodinnou atmosférou a veškerým komfortem. Po probuzení slyšíte i vidíte africkou zvěř. Fotosafari, lovy s profesionálními původci a další nezapomenutelné chvíle. Kdo jednou zažije tyto pocity, musí se vždy vracet...

Uplynul téměř rok od doby, kdy jsem vás prováděl na stránkách tohoto magazínu po Jižní Africe, popisoval krásy této rozmanité země, bohaté na flóru i faunu a doporučoval nejen návštěvníkům - turistům, ale také lovcům, jak se v této zemi chovat, vyhnout se nepříjemným překvapením a pochopit pospolitost bílé populace s černými obyvateli této země. Co by měl lovec vědět a mít připraveno, pokud se rozhodne v Jižní Africe lovit.

Minule jsem se zmínil o zkušenostech, doporučeních a zásadách naší CK. Jak jsem už uvedl, preferuji pobyty s počtem max. 8 osob. Většinou se totiž klienti znají a tak celá jejich dovolená probíhá v rodinné atmosféře. Přesto, že Jižní Afrika v každé své oblasti nastavuje cestovatelům různorodou tvář (jak se o této zemi říká „v jedné zemi celý svět“), doporučuji vybrat si pouze některé oblasti této krásné země. Pokud by totiž turista chtěl poznat celý stát, vytratilo by se kouzlo tzv. genius loci a pobyt by se stal závodem s časem a nervozitou. Kam by se vytratila pohoda a prožité zážitky z této destinace?

Nejeden spisovatel-cizinec byl přitahován jako magnet zpět za rozmanitou krajinou Jižní Afriky. Touha opět spatřit stáda zvěře za východu slunce, nekonečné moře savany zalité zlatavým třpytem slunce nebo pozorovat rychle zapadající slunce plné červánků. Stejně jako oni jsem přesvědčen, že toto místo je ideální prostředí pro ty, kteří milují krajinu, touží poznat jinou kulturu nebo vyzkoušet zcela jiný druh lovu než je zvykem u nás.

Dnes bych se chtěl s vámi podělit o své zážitky z farmy Loskop, na které žiji 8-9 měsíců v roce už dlouhých čtrnáct let. Nachází se na severu provincie Northern Cape (jedna z devíti provincií Jižní Afriky), cca 70 km jižně od provinčního města diamantů Kimberley směrem k národní rezervaci Mokala. Název Loskop vznikl už za anglo-burských válek počátkem 18. století a znamená Osamělé pohoří.

K této farmě se vázala stará historka, kterou mi kdysi sdělili místní černí a kde také byly nalezeny insignie, které tuto historku potvrzují. Vázala se k pověsti, že v této oblasti bude začátkem 21. století nalezen diamant velikosti dětské hlavičky a nevyčíslitelné finanční hodnoty těsně pod povrchem země v zakresleném směru. A skutečně, jistě si pamatujete před dvěma lety na televizní šot z Jižní Afriky, že tento diamant byl nalezen cca 25 km od této farmy.

Nejbližší vesnička Moderewier je vzdálena od farmy 27 km. Můžete si tam načerpat palivo, koupit něco na zub nebo se pozdravit se zdejšími farmáři v baru, který připomíná předminulé století. Vůbec však neztrácí na kouzlu a ani zdejší farmáři vás nepřivítají bez úsměvu s typickým pozdravem And you? Znamená to už odpověď na otázku… Jak se máte? Pak už jen kousek po asfaltu a za chvilku odbočíme na prašnou cestu. Cesta je lemována ploty, které nejen kopírují majetkové hranice farmářů, ale slouží navíc jako zábrana úniku na farmách chované zvěře na komunikaci. Farmář totiž zodpovídá za škody vzniklé jeho dobytkem nebo zvěře. Po 12 km jízdy vás upoutá billboard s názvem farmy Loskop a při odbočení do farmy na vstupní bráně znak dvou českých lvů, historický symbol České republiky.

Farma Loskop má charakter savany s bohatou vegetací trav a drobné buše (feinbush) s kopcovitými útvary, které jsou prorostlé akáciemi. Nejhustší porosty akácií jsou na úpatí těchto skalnatých útvarů a tím vytvářejí přirozený a tolik potřebný stín pro zvěř. Životodárná voda pro faunu i flóru se získává buď z artézských studní hlubokých až 120 m nebo se v této době vytvářejí vodní rezervoáry, které zachycují dešťovou vodu stékající z nepropustných skal.

Loskop je loveckou farmou, kde se zvěř chová za účelem lovu a podléhá přísným regulím ochrany přírody, která řídí a sleduje lov na všech farmách, národních parcích a rezervacích po celé zemi. Můžete zde pozorovat stáda antilop, např. antilopu travní (Steenbok), antilopu skákavou (Springbok), impalu, pakoně (blue and black Wildebest), stepní zebru, kudu, vodušku velkou (Waterbuck) a další druhy. Naopak nesetkáte se zde např. s antilopou pižmovou (Suni), lesoněm pestrým (Buschbock), slonem, krokodýlem nebo hrochem. Ochránci přírody by totiž nikdy nedovolili import zvěře tam, kde pro ni nejsou vhodné podmínky.

Zdejší farmy mívají rozlohu od tisíce až po několik desítek tisíc hektarů. A tak i Loskop s rozlohou cca 2 000 ha, přestože sousedí s ostatními farmami, vám vzhledem k velikosti bude připadat osamocený a zahalený mezi místní přírodu, jejíž atmosféru podtrhují typicky africké zvuky.

Budova lovecké farmy, lemovaná prostornou zahradou, je koncipována v evropském stylu se čtyřmi jednolůžkovými pokoji (manželské postele) a třemi vícelůžkovými pokoji s kapacitou 15 lůžek,  převážně s vlastním sociálním zařízením. Nejen děti potěší pohled na sytě žluté a oranžové plody citrusovníků, pekaných ořechů, olivovníků nebo akácií. Modř azurové oblohy se odráží na vodě velkého bazénu před budovou, který láká k osvěžení. Při procházce zahradou najdete i jezírko plné leknínů a zlatých rybek.

Při prohlídce zahrady může přítomné upoutat pohyb zvěře na savaně. Při zapadajícím slunci se těžko dají odtrhnout oči od dlouhé řady pakoňů či antilop, které pomalým krokem důstojně kráčejí k nedalekému napajedlu. Milovník přírody může hodiny a hodiny pozorovat zvěř ve volné přírodě a nikdy se tohoto pohledu nenasytí.

V zahradním zákoutí se skrývá pravý africký gril s posezením a barovým pultem. Jak příjemné je posezení po prožitém dni s pohledem do hořícího ohně s linoucí se vůní připravovaných steaků!
V přijímací hale vás přivítají preparáty z ulovené zvěře, která se vyskytuje na farmě a v okolí. Děti se určitě budou líbit preparáty lva a krokodýla v životní velikosti. Jak jsem v minulém článku citoval slova amerického spisovatele Roberta Ruarka, i těmto trofejím dal lovec nesmrtelnost v podobě vystavených preparátů. Tak jako malíř při pohledu na svůj obraz si vybaví atmosféru a náladu při tvorbě svého díla, tak i lovci se promítne celý film lovu při pohledu na jeho trofej.

Co může být krásnější než hned po probuzení pozorovat africkou zvěř, slyšet její zvuky a píseň savany… v tom je toto kouzlo přerušeno výkřikem paní Antoinette z jídelny „papi, papi“. Budovou se táhne vůně kávy a rautové snídaně. Bohatě prostřený stůl v přijímací hale, kde se zúčastnění budou stravovat po celou dobu pobytu, vás zve všechny ke snídani. V  přijímací hale dále najdete kuřácký, TV odpočinkový či čtenářský koutek s nábytkem z těžkého dřeva (eukalypt, akácie) tak typického pro Afriku. Podobné vybavení vás bude čekat v pokojích naproti moderně zařízenému sociálnímu zařízení.

Ženy jistě uvítají bezstarostnost ohledně vaření, úklidu, praní či péče o děti. Každá rodina (skupinka, člen) má nejen soukromí ve svém pokoji, ale i možnost setkat se s přáteli v hale či venkovních prostorách.

Při vyjížďkách po farmě - fotosafari a pozorování zvěře - se rozzáří oči každému ze zúčastněných. Zvěř tady vypadá jinak, než ji všichni známe z návštěvy zoologických zahrad. Je plná energie, ve výborné kondici reagující na své přirozenosti na okolí.

Součástí lovecké farmy jsou i malá jatka, která slouží k úpravám trofejí, ošetření a uskladnění zvěřiny, zpracování kůží a taxidermy(organizace, která má pověření upravovat, zpracovávat a exportovat trofeje). Taxidermy zaručuje klientům vývoz trofejí do zemí původu lovců, dle příslušných veterinárních kritérií k dalšímu zpracování do preparátorských dílen, které vlastní tzv. CZ, SK apod. (vždy dílna, která má osvědčení k převzetí a následnému ošetření nebo upravení trofeje), ne však do rukou klientů. Taxidermy Wildlife-journey´s Loskop je registrována pro Evropskou unii a vlastní certifikát pro vývoz trofejí.

Pro ubytované zájemce o lov zvěře máme zajištěny tzv. spolupracující lovecké farmy v okruhu do 80 km od farmy Loskop. Jedná se přibližně o 15 farem, s kterými máme uzavřenou smlouvu o lovu na vybrané druhy zvěře s následnou zaplacenou zálohou. Zárukou pro lovce je pak skutečnost, že má možnost lovit požadovanou zvěř k odlovu celoročně ve vynikajících hodnotách trofejí. Navíc, lovec není vázán při svém pobytu pouze k jedné farmě, kterou po několika dnech lovu důvěrně zná, ale má možnost se na spolupracujících farmách seznámit s jiným prostředím a s odlišnými druhy zvěře. Rozmanitost prostředí i druhů zvěře vtáhne lovce tak hluboko k lovu, že přestane vnímat čas i dny svého pobytu.

Cestovní kancelář Jan Velík-VELMA a její spolupracovníci vás srdečně zvou formou tohoto článku, ať už na farmu Loskop nebo do jiných částí krásné Jižní Afriky. Budeme vás při návštěvě po celou dobu pobytu doprovázet a zajišťovat co nejpříjemnější pobyt během vaší dovolené.

Autor: Jan Velík – ředitel CK VELMA, v cestovním ruchu v JAR podniká už 14 let

- PR článek -

CK Jan Velík-VELMA
Komenského 367   
592 02  Svratka

Tel.: 777 200 728, 602537201   
info@velma.cz
www.velma.cz

Článek byl zobrazen 11 359 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Lyžařské zájezdy do Rakouska

SnowTrex - lyžařské zájezdyŠiroká nabídka lyžařských zájezdů s CK SnowTrex. Zažijte tu nejlepší dovolenou na sněhu v Rakousku, Itálii, Francii, Švýcarsku nebo třeba v Andoře.

Zájezd za krásami LIBANONU

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů a křižáků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: květen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

To nejlepší z PERU

Poznávací zájezd po stopách indiánských civilizací. Cestovat budete pronajatým autobusem s místním i českými průvodci. Ubytování v 3* hotelech se snídaní. CK Simon Tourist.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko