Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Jihoafrická republika - základní informace

Oficiální název: Jihoafrická republika
Hlavní město: Pretoria
Počet obyvatel: 45 mil.
Rozloha: 1 221 037 km2
Měna: rand (ZAR) = 100 centů
Úřední jazyk: angličtina a afrikánština

Obyvatelstvo

Obyvatelstvo Jihoafrické republiky je směsicí nejrůznějších národností a barev pleti. Ze tří čtvrtin ho tvoří černí Afričané (Zulové, Xhosové atd.), 13% je bělochů, 9% míšenců a 2,5% Asijců. Kromě nich žijí v zemi také křováci. Většina obyvatelstva jsou křesťané. Kromě vyznavačů tradičních náboženství jsou zde i přívrženci islámu, hinduismu a židovského náboženství – jde ale o menšiny.

Ekonomika 

Z hlediska hospodářství patří Jihoafrická republika mezi nejrozvinutější země afrického kontinentu. Zemědělství se zde rozvíjí odděleně. Bělošské obyvatelstvo má mechanizované velké farmy, které produkují pro trh, zatímco černošští rolníci pěstují pouze pro vlastní spotřebu. Republika je důležitým producentem kukuřice, obilí, brambor, zeleniny a cukrové třtiny. Chová se zde hovězí dobytek, ovce a kozy. JAR má velké zásoby nerostného bohatství a zaujímá přední místo v jeho těžbě. Jde např. o zlato, diamanty, platinu, uranové, chromové a manganové rudy, antimon a azbest. Dalším důležitým zdrojem devizových příjmů je bezesporu cestovní ruch. Bohužel, kvůli rostoucí kriminalitě však návštěvnost této země klesá. V zemi jsou také největší tepelné elektrárny na světě (v Transvaalu), díky nim JAR zajišťuje téměř 2/3 produkce elektřiny pro celou Afriku.

Dějiny a kultura 

Roku 1652 připlul k břehům u Kapského města Holanďan Jan van Riebeeck. Narazil zde na nejstarší bantuský kmen Khoinů a na bushmeny. Tyto kmeny však byly vytlačeny osídlenci z Nizozemí, Německa a Francie. Později ve vnitrozemí se setkali s příslušníky kmene Xhosa a vedli s nimi devět válek. Bylo to mezi lety 1779 – 1879. Bílí přistěhovalci zde zanechali potomky, kteří si vytvořili svůj vlastní jazyk, jehož základem byla afrikánština.V roce 1795 bylo Brity obsazeno Kapsko a tím rozšířili své kolonie. Z toho důvodu přes 6000 Búrů ustoupilo před britským nátlakem na severovýchod, kde založili búrské republiky Natal, Oranžský svobodný stát a Transvaal. Britové s tím ale nesouhlasili a v Búrské válce (1899-1902) se jim nad těmito kmeny podařilo zvítězit a všechny kolonie spojili do britské „Jihoafrické unie“. Od roku 1911 tak zemi vládne bílá menšina. Po druhé světové válce se politické rozdělení ras ještě prohloubilo. Nadvláda bělochů skočila po 342 letech, v roce 1994, kdy se stal Nelson Mandela prvním černošským prezidentem republiky.

Geografie 

Jihoafrická republika patří mezi největší africké státy. Sousedí s Botswanou, Namibií, Mozambikem, Zimbabwe a Svazijskem. Uvnitř země se nachází samostatné království Lesotho. Zemi omývá Atlantský i Indický oceán. JAR má téměř 3000km dlouhé pobřeží. Vnitrozemí je obklopeno náhorní plošinou Vysoký Veld, která se nachází ve výšce 1000 – 1400 metrů. Na severozápadě se krajina postupně snižuje k pouštní pánvi Kalahari, oproti tomu na východě se tyčí Dračí hory s nadmořskou výškou až 3000 metrů. V Jihoafrické republice je stále velké množství divoce žijící zvěře, ale díky stále se rozrůstající civilizaci je její výskyt ve volné přírodě značně ohrožen. Kvůli těmto problémům bylo v zemi založeno celkem 13 národních parků, z nichž nejznámější je Krugerův NP, NP Kalahari Gemsbok a Addo Elefant.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na velký okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu s poutavým českým výkladem. Veškeré vstupné a výlety v ceně včetně jordánské Petry. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko