Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Kapské Město - informace o městě

Kapské město, které je s téměř 5 miliony obyvatel druhým největším městem Jihoafrické republiky, je často označováno za jedno z nejkrásnějších měst světa. Může za to jeho jedinečná poloha na pobřeží moře a zároveň na úpatí hor, a také parky a zahrady, kterých je Kapské město plné.

Kapské město ležící na jihozápadě Jihoafrické republiky je hlavním městem provincie Western Cape a zároveň také legislativním hlavním městem země. Sídlí zde zákonodárná moc – jihoafrický parlament a různé vládní instituce. Díky četným přírodním zajímavostem a úžasným scenériím, které nabízí, se Kapské město stalo vyhledávaným turistickým cílem. Hornatý Kapský poloostrov vybíhající do Atlantského oceánu je zakončen mysem Dobré naděje, nad městem se tyčí Stolová hora dosahující nadmořské výšky okolo 1000 metrů a je ohraničena srázy známými jako Devil's Peak a Lion's Head. Celá městská oblast je poseta několika vrcholy vyššími než 300 metrů. Předměstí patřící ke Kapskému městu pak často zasahují na velkou planinu Cape Flats.

Kapské město

V roce 1486 obeplouval Kapský poloostrov a mys Dobré naděje portugalský mořeplavec Bartolomeo Diaz, který však tuto oblast kvůli nehostinnému pobřeží, nepovažoval za vhodnou k osídlení. První evropští, konkrétně holandští osadníci se v těchto místech usadili až o téměř dvě století později. Vzhledem k tomu, že se Kapské město stalo první evropskou osadou na území dnešní Jihoafrické republiky, dostalo od místních obyvatel bílé pleti přezdívku Mother City, tedy Mateřské město.

Kapské město jako takové založil v roce 1652 nizozemský koloniální úředník Jan van Riebeeck. Mělo být zásobovací stanicí pro holandské lodě směřující do východní Afriky, Asie a Indie. Nizozemci spravovali Kapské město dlouhých 150 let a dali mu nezaměnitelný ráz. Toto kosmopolitní město se pyšní jedinečnou architekturou, která je právě připomínkou nizozemské nadvlády. Po bitvě u Muizenbergu na konci 18. století obsadili Kapské město Britové, kteří jej však na základě mírové smlouvy v roce 1803 zase opustili. V roce 1814 však město definitivně připadlo Britské koruně. 

Nepřehlédnutelným symbolem města je již zmiňovaná Stolová hora, z níž se za hezkého počasí naskýtají jedinečné výhledy do okolí. Hora je 919 metrů vysoká a je možné se na ni vypravit lanovkou nebo pěšky. Stolová hora však bývá často ponořena do mlh, které výhledy znemožňují. Samotný výšlap na Stolovou horu je možné považovat za sportovní výkon – na vrchol naštěstí vede několik tras umožňujících zvolit si náročnost dle vlastní fyzické kondice.  Kolem hory se rozprostírá Table Mountain National Park s naprosto unikátní biosférou, která se vyznačuje zvláštní florou a faunou.

Kapské město a Stolová hora

V Kapském městě se nachází množství památek postavených ve stylu Cape Dutch, v němž jsou kombinovány francouzské, nizozemské a německé architektonické prvky. Ty nejzajímavější stavby je možné si prohlédnout v Central Business District a lemují také ulici Long Street. Rozsáhlý viktoriánský komplex Victoria and Alfred Waterfront v současnosti slouží jako prostory pro nákupní středisko. V centru Kapského města můžete obdivovat také nejstarší budovu celé jižní Afriky a sice Castle of Good Hope (dříve Fort de Goede Hoop). Tato barokní pevnost byla postavena Nizozemci v roce 1666 z důvodu ochrany před domorodým obyvatelstvem. Mezi další architektonicky cenné objekty patří také radnice City Hall z roku 1905 a katedrála St. Georges Cathedral, která je sídlem anglikánského biskupa. Milovníci umění by měli navštívit National Gallery a zájemci o historii zase National Museum.

Ve vzdálenosti asi 10 km od břehů Kapského města se z vod Atlantiku vynořuje ostrov Robben Island, který je součástí světového kulturního dědictví UNESCO. Tento ostrov sloužil v minulosti jako tábor pro politické vězně. Pobýval na něm i bývalý jihoafrický prezident Nelson Mandela. Robben Island je dnes vyhledávanou turistickou atrakcí.

Na jižním úpatí Stolové hory se rozprostírá botanická zahrada Kirstenbosch, kterou v roce 1902 městu věnoval významný britský podnikatel a politik Cecil Rhodes. Botanická zahrada byla oficiálně založena v roce 1913 poté, co se vláda rozhodla, že bude v práci Rhodese pokračovat. V zahradě jsou k vidění vzácné druhy rostlin, mohutné stromy, návštěvníci zde mohou obdivovat nádherná zákoutí v různých stylech a samozřejmě nechybí ani ukázka divoké africké přírody.

Kapské město – nizozemská Afrika

Kapské město – nizozemská Afrika

O Kapském městě se často mluví pouze v superlativech – je označováno za nejkrásnější město světa, za perlu Jihoafrické republiky a za destinaci, kterou rozhodně stojí za to navštívit. Je tomu ale opravdu tak? Má tato pětimilionová metropole turistům opravdu co nabídnout?

celý článek

 
 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na velký okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu s poutavým českým výkladem. Veškeré vstupné a výlety v ceně včetně jordánské Petry. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko