Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Kapské město – nizozemská Afrika

O Kapském městě se často mluví pouze v superlativech – je označováno za nejkrásnější město světa, za perlu Jihoafrické republiky a za destinaci, kterou rozhodně stojí za to navštívit. Je tomu ale opravdu tak? Má tato pětimilionová metropole turistům opravdu co nabídnout?

Historie Kapského města se datuje do roku 1652, kdy do Stolové zátoky připlul nizozemský koloniální úředník Jan Anthonis van Riebeeck a postavil na jejím břehu první pevnost.  Riebeeck měl za úkol vybudovat v těchto místech stanici, která by sloužila k odpočinku posádek lodí směřujících do Indie či východní Afriky. Místo, kde se van Riebeeck tehdy vylodil, dnes připomíná jeho socha stojící na ulici Heerengracht. Část moře byla z důvodu výstavby moderního centra zavezena zeminou a tak je dnes pobřeží od tehdejšího místa vylodění dosti vzdáleno. Kapské město se tak tehdy stalo první evropskou osadou vybudovanou na území dnešní Jihoafrické republiky. Místní obyvatelé jej proto familiérně nazývají Mother City neboli Mateřské město.

Kapské město
Foto: Kapské město 

Nizozemci v Kapském městě zůstali po mnoho let a jejich působení je na vzhledu města patrné dodnes, nejen v architektuře, ale i názvech ulic a kultuře. Dnes se tak toto moderní kosmopolitní město ležící na úpatí více než kilometr vysoké Stolové hory, může pochlubit unikátní architekturou připomínající nizozemské koloniální období. Ke konci 18. století se po bitvě u Muizenbergu zmocnili města Britové. Nezůstali v něm však dlouho, v roce 1803 jej na základě podepsání mírové smlouvy museli zase opustit. S příchodem roku 1814 se však Kapské město ocitlo již definitivně pod nadvládou Britů. 

V současnosti je Kapské město druhým největším městem v Jihoafrické republice, je hlavním městem provincie Western Cape (Západní Kapsko), sídlem parlamentu a dalších významných vládních institucí. Nejen kvůli své unikátní poloze na pobřeží moře a úpatí hor, se Kapské město stalo tolik oblíbeným cílem turistů z celého světa. Ukrývá také řadu zajímavých památek, krásné pláže, parky, zahrady a mnohé další zajímavosti. Centrem města prochází pěší zóna George´s Mall a jakýmsi živoucím srdcem je náměstí Greenmarket, kde jsou roztroušeny stánky s nejrůznějším zbožím. Během procházek místními ulicemi jistě narazíte na památky postavené v unikátním stylu Cape Dutch – něco jako Kapské Nizozemí. Jde o stavby, na nichž je k vidění kombinace nizozemských, francouzských a německých architektonických prvků. Na jejich největší koncentraci je možné narazit ulici Long Street a také v oblasti Central Business District.

Kapské město
Foto: Kapské město

Jednou z nejstarších staveb, která byla Evropany postavena na jihu Afriky, je barokní Pevnost Dobré naděje - Castle of Good Hope, která se v minulosti nazývala nizozemsky Fort de Goede Hoop. Byla vystavěna nizozemskými přistěhovalci v roce 1666, aby je chránila před útoky ze strany domorodého obyvatelstva. Další vysoce ceněnou památkou je poměrně „nová“ budova radnice City Hall z roku 1905. Právě z ní pronesl svůj první svobodný projev jihoafrický prezident Nelson Mandela. Významnou církevní památkou je St. Georges Cathedral, která je navíc sídlem anglikánského biskupa. Kdo má rád nakupování, může se vydat do nákupního střediska, které sídlí v rozsáhlém komplexu Victoria and Alfred Waterfront postaveném ve viktoriánském stylu. 

Turisticky zajímavá může být i malajská čtvrť Bo-Kaap nacházející se v centru Kapského města. Tvoří ji barevné domky, které obývají potomci malajských otroků. Panuje zde příjemná atmosféra a zdejší klid čas od času naruší volání muezzinů. Nad Bo-Kaap se nachází vršek nazývaný Signal Hill, z něhož byly v minulosti sledovány lodě připlouvající do zátoky. Pokud bylo hezké počasí, bylo možné dohlédnout až do vzdálenosti 100 km! Ve svahu nad Bo-Kaap je dnes k vidění dělo Noon Gun, z něhož se každý den výstřelem oznamuje pravé poledne. 

Ze čtvrti Bo-Kaap se naskýtá také nádherný výhled na Stolovou horu, která je největší atrakcí Kapského města a také jeho nepřehlédnutelnou dominantou. Tato téměř 1000 metrů vysoká hora bývá často zahalena v mlze. Pro výstup na ni je dobré si proto vyhradit slunný den, abyste se z jejího vrcholu mohli kochat pohledem na město, které budete mít před sebou jako na dlani. Na Stolovou horu je možné se dostat pěšky po jedné z mnoha turistických cest, nebo vyjet lanovkou. Ideálním řešením je obě tyto varianty spojit, tedy nahoru vyjet lanovkou a dolů se vydat po svých. V okolí Stolové hory se nachází jedinečný Table Mountain National Park, v němž se vyskytují vzácné druhy flóry i fauny. 

Kapské město a Stolová hora
Foto: Kapské město a Stolová hora

V roce 1913 byla na úpatí Stolové hory oficiálně založena botanická zahrada Kirstenbosch National Botanical Gardens. Její historie však sahá do roku 1902, kdy v těchto místech významný britský politik a podnikatel Cecil Rhodes začal s pěstováním vzácných rostlin. Svou zahradu poté věnoval městu a to se rozhodlo, že bude v jeho šlépějích pokračovat a vytvoří zde zahradu botanickou. Ta se v současnosti rozkládá na ploše větší než 5 kilometrů čtverečních. Zahrada však neslouží jen pro seznámení s cizokrajnými rostlinami a stromy svezenými z celé Afriky, návštěvník má možnost na mnoha místech vstupovat na trávníky a rozložit si na louce třeba deku a dopřát si piknik. 

Vzhledem k tomu, že má Kapské město tak unikátní polohu, nabízí možnost navštívit během jediného dne hned několik různých druhů pláží. V okolí metropole se totiž můžete koupat jak v Indickém, tak i Atlantském oceánu. Za nejoblíbenější je považována pláž Camps Bay a příznivci naturismu si vzali za svou pláž Llandudnon ležící jižně od města. Na plážích severně od Kapského města se setkáte zase s nadšenci do kitesurfingu, protože na nich fouká o něco silnější vítr. Hranici mezi Atlantikem a Tichým oceánem údajně vytváří mys Dobré naděje, na němž se rozkládá stejnojmenná rezervace, která je součástí Národního parku Kapský poloostrov. Nedaleko se nachází pláž Boulders Beach, která je domovem kolonií afrických tučňáků. Přímo v rezervaci je dobré se mít na pozoru před nenechavými a drzými paviány. 

Kapské město - pestrobarevné domky na pláži
Foto: Kapské město - pestrobarevné domky na pláži

Přibližně 10 kilometrů od pobřeží se ve vodách Atlantiku nachází ostrov Robben Island, který je často označován za jihoafrický Alcatraz. Právě zde strávil několik posledních let z dlouhého 27 let trvajícího věznění první černošský prezident Jihoafrické republiky Nelson Mandela. Kromě něj sem byla umístěna spousta dalších politických vězňů, z nichž většina se hlásila k zakázané straně ANC (Africký národní kongres), která usilovala o změny v rasové segregaci země. Ostrovu Robben Island je tak mnohdy přezdíváno „Univerzita ANC“. V současnosti je tato bývalá věznice velkou turistickou atrakcí, kde průvodce dělají sami bývalí političtí vězni. Celý ostrov byl zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO.

Za hranicemi Kapského města je možné narazit na tři města, která znají zejména znalci vína a koňaku. Jde o Stellenbosch, Paarl a Franschhoek – tento magický trojúhelník si vydobyl přední místo ve vinařském světě. Střediskem této vinařské oblasti a také nejbezpečnějším městem v celé Jihoafrické republice je Stellenbosch. Při návštěvě si nenechejte ujít návštěvu vinařské farmy spojenou s ochutnávkou místních skvělých vín. 

- jap -

Další články z Jihoafrické republiky: 
Národní park Tsitsikamma, Jihoafrická republika 
Jihoafrická republika - cestování po jižním pobřeží 
Národní park horských zeber 
Jižní Afrika - dovolená na farmě Loskop 
Krugerův národní park, Jihoafrická republika

Článek byl zobrazen 29 594 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na velký okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu s poutavým českým výkladem. Veškeré vstupné a výlety v ceně včetně jordánské Petry. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko